Săptămâna Educației Globale este un proiect al Centrului Nord-Sud al Consiliului Europei, implementat în colaborare cu partenerii care sunt membri ai Rețelei globale de educație. Ministerul Educației și Cercetării România este unul dintre acești membri.
Punctul de referință al Programului european de educație globală este Săptămâna educației globale, organizată anual în noiembrie. Este conceput ca un punct de plecare pentru activitățile care urmează să fie desfășurate pe parcursul unui an, pentru a asigura eficiența și impactul.
http://www.coe.int/en/web/north-south-centre/the-global-education-week
Anul acesta, activitățile specifice s-au organizat în perioada 16-20 noiembrie 2020, proiectul având tema „Este lumea noastră!Să acționăm împreună!”
Coordonatorii la nivelul școlii prof. Tudor Alina Adriana-director, prof. Labeș Carmen-responsabil proiecte și programe educative școlare și extrașcolare, prof. înv. primar Grigoriță Alina-Geluța.
ACTIVITĂȚI DESFĂȘURATE
| Clasa | Numele cadrului didactic organizator | Activitatea/ parteneri | Data activițății | Nr.elevi paricipanti |
| CPA | Prof. Invățământ primar Butoi Ioana | „Planeta noastra, viitorul nostru” (Să combatem impreuna schimbarile climatice.) Vizionarea unui material informativ; dezbatere; desene si expozitie cu desenele copiilor. | 16-20.11.2020 | 23 |
| CPB | Prof. învățământ primar Vlad Gabriela | „Vrem o lume mai curată!” | 17.11.2020 | 23 |
| 1A | Prof. învățământ primar Tănase Georgiana | „Protejați pentru urmașii voștri!” | 20 .11.2020 | 17 |
| 1B | Prof. învățământ primar Chirchiboi Camelia | „Despre reciclare și avantajele ei”- vizionare film- 5 metode de a recicla creative/Activitate practică | 18 .11.2020 | 19 |
| 2A | Pescaru Lidia | 22 | ||
| 2 B | Prof. învățământ primar Grigoriță Alina | Proiect „Suporterii reciclării” | 16-20.11.2020 | 20 |
| 3 A | Prof. învățământ primar Băceanu Cristina | „Ne jucam ! Reciclam !” | 16-20.11.2020 | 18 |
| 3 B | Prof. învățământ primar Pamfile Cristina | ,,Lumea depinde de noi!’’ | 20.11.2020 | 21 |
| 4 A | Prof. învățământ primar Constantin Safta | Gestionarea deșeurilor | 17.11.2020 | 22 |
| 4 B | Prof. învățământ primar Gavrilă Iustina | ”Dreptul la educație” – parteneriat cu Șc. Gimn. ”Ecaterina Teodoroiu” | 16-20.XI.2020 | 18 |
| 5 B | Prof. Dimian Mia | „Vrem o lume mai bună! Împreună putem!” | 16.11.2020 | 29 |
| 6 A | Prof. Iarca Cornelia | „Să protejam natura!” | 17.11.2020 | 23 |
| 6 B | Prof. Păpăruș Elena | Este lumea noastă !Să acționăm împreună! | 16.11.2020 | 21 |
| 6 C | Prof. Mălâia Gabriela | „Salvați brazii de Crăciun!” | 17.11.2020 | 23 |
| 7A | Prof. Bădără Dana-Violeta | ,,Planeta Pământ – casa tuturor“ – materiale promoționale | 20.11.2020 | 21 |
| 7B | Prof. Labeş Carmen | „Vrem o lume mai bună! Împreună putem!” | 17.11.2020 | 22 |
PUNCTE TARI ALE ACTIVITAȚILOR:
- Conștientizarea de către elevi a influenței pe care oamenii o au asupra mediului înconjurator și rolul pe care trebuie să și-l asume în lupta pentru protejarea acestuia;
- Identificarea nevoilor omenirii;
- Schimbarea mentalității celor mici;
- Promovarea educatiei ecologice;
- Pentru a avea un comportament eco-responsabil trebuie ca la nivel de individ și de grup, să ne schimbăm mentalitățile și obiceiurile;
- Trebuie să fim conștienți că în fiecare zi de muncă sau de vacanță avem ocazia să reducem impactul negativ asupra mediului, generat de activitățile noastre;
- Putem oferi un exemplu de urmat, adoptând un comportament eco – responsabil pe parcursul vacanțelor, în viața de zi cu zi în general;
- Au contientizat influenta pe care oamenii o au asupra mediului înconjurator și rolul pe care trebuie să și-l asume în lupta pentru protejarea acestuia;
- Conștientizarea problemelor cu care se confruntă planeta noastră;
- Adoptarea unui comportament civilizat în scopul protejării mediului înconjurător;
- Stimularea creativității elevilor în direcția reciclării materialelor de diverse tipuri;
- Au contientizat influența pe care oamenii o au asupra mediului înconjurator și rolul pe care trebuie să și-l asume în lupta pentru protejarea acestuia; Elevii au inteles că trebuie să avem o atitudine de respect pentru tot ceea ce ne înconjoară, că înțeleg cauzele si efectele majore care afectează lumea.
FEEDBACK-UL PARTICIPANȚILOR:
- Este o temă interesantă, cu un mare impact asupra elevilor.
- „Să protejăm natura!” nu este doar o lozincă care trebuie învățată . Este un mod de viață, este o lecție ce se învață pas cu pas și, mai ales, ce trebuie înțeleasă.
- Protejarea mediului înconjurator este o problema mondială, de permanent actualitate
- Participanții au fost încântați de tema aleasă, impresionați de materialele video prezentate și implicați în activitatea practică propusă.
- În condițiile pandemiei de anul acesta, copiii au înțeles problemele majore ale lumii. Ei au mentionat „Protejarea naturii” si „Nevoia de EDUCAȚIE”, Putem ajuta toti copiii, de pe fiecare parte a Globului, să aibă acces la Educație!
- Protejarea mediului inconjurator este o problema mondială si, tocmai de aceea, fiecare om ar trebui sa isi asume aceasta responsabilitate. Depinde doar de noi dacă trăim într-un mediu curat, sănătos și nepoluat.
– Adevărata educaţie ecologică îşi va atinge scopul numai atunci când elevii – cetăţenii de mâine, vor fi convinşi de necesitatea ocrotirii naturii şi vor deveni factori activi în acţiunea de conciliere a omului cu natura. Conştientizând frumuseţea mediului local, promovând pitorescul zonei în care locuiesc, elevii vor înţelege utilitatea acţiunilor ecologice